#FreeDemirtaş

Free All Political Prisoners

Mi: 26.02.2020
Doors: 19:30

Free All Political Prisoners

Solidarity Concert with
Maviş Güneşer & Guests
Compania Bataclan
Hakan Vreskala

Türkiye’de onbinlerce insan siyasi görüşlerinden dolayı tutuklu. Aralarında barış isteyen akademisyenler, savaş yıkımdır diyen hekimler, basın özgür olmalıdır diyen gazeteciler, yazarlar, seçilmiş milletvekilleri ve belediye başkanları bulunuyor.

HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş da siyasi duruşundan dolayı, şaibeli iddialarla üç yıldan fazla bir süredir cezaevinde tutulmakta.

Siyasi parti başkanı ve milletvekili olmanın yanı sıra, Cumhurbaşkanı adayı olarak da toplumda büyük takdir ve güven toplayan Selahattin Demirtaş, barış ve demokrasi savunuculuğunun simgesi haline gelmiş bir siyasetçi.

Demirtaş’ın yargılandığı davalarda öne sürülen deliller, yalnızca yaptığı konuşmalar ve basın açıklamalarından oluşuyor. Deliller arasında suç teşkil edecek her hangi bir faaliyet yok.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) de bu tutuklamanın hukuksuzluğunu tespit etti ve Demirtaş‘ın derhal serbest bırakılmasını karara bağladı. Fakat yetkili devlet kurumları bu karara uymayarak hukuksuzluğu sürdürmekte; Selahattin Demirtaş’ın özgürlüğü ve hakları ihlal edilmektedir.

Demokrasiyi ve hukuk devletini önemseyen bizler, bu hukuksuzluğa son verilmesini talep ediyoruz. Selahattin Demirtaş bırakılmalıdır! Demirtaş gibi Türkiye’de haksız bir biçimde cezaevlerinde tutulan tüm siyasi tutsaklar özgürlüğüne kavuşturulmalıdır!

Berlin’de 2015 ve 2016 yıllarında tıka basa dolu salonlara konuşan Demirtaş için Berlin’den güçlü bir ses çıkarmak amacıyla #FreeDemirtaş İnisiyatifi ve Kultur in Vielfalt e.V. olarak 26.02.2020 tarihinde SO36’da bu dayanışma konserini düzenliyoruz. Sanatçı dostlarımız Maviş Güneşer’in, Compania Bataclan’ın ve Hakan Vreskala’nın sahne alacağı etkinliğe Demirtaş’la dayanışma gösteren siyasetçiler ve Türkiye’deki insan hakları ihlalleri üzerine çalışan sivil toplum örgütü temsilcileri de katılacak.

/////////////////////////////////////////////////////////////

Zehntausende sind in der Türkei wegen ihrer politischen Meinung hinter Gittern. Unter den inhaftierten Personen befinden sich Akademiker, die sich für Frieden einsetzen, Mediziner, die gegen Kriege sind, Journalisten, die für die Pressefreiheit eintreten sowie Schriftsteller, Abgeordnete und Bürgermeister.

Der ehemalige Co-Vorsitzende der HDP wird seit drei Jahren aufgrund haltloser Anklagepunkte ebenfalls gefangen gehalten.

Demirtaş genoss als Parteivorsitzender und Mitglied des Parlaments sowie als Präsidentschaftskandidat große Anerkennung und Respekt in der Bevölkerung. Er ist ein Politiker, der zum Symbol des Kampfes für Frieden und Demokratie geworden ist.

Die gegen ihn gerichtete Anklage basiert ausschließlich auf seinen Reden wie auch seinen Äußerungen in den Pressekonferenzen. Sie beinhaltet keinen Anhaltspunkt, der auf irgendeine Straftat hindeuten würde.

Der Europäische Gerichtshof stellte bereits die Rechtswidrigkeit seiner Verhaftung fest und fordert seine Freilassung. Der türkische Staat entsprach auch dieser Forderung nicht, indem er diese Rechtswidrigkeit fortsetzt. Demirtaş‘ Freiheit und seine Rechte werden weiterhin mit Füßen getreten.
Wir, die großen Wert auf Demokratie und Rechtsstaatlichkeit legen, fordern, dass dieses Unrecht ein Ende findet.

Selahattin Demirtaş muss unverzüglich freigelassen werden!

Wir wollen unsere Solidarität mit Demirtaş zeigen, der 2015 & 2016 in Berlin große Hallen füllen und tausende Menschen bewegen konnte. Als #FreeDemirtaş Initiative ve Kultur in Vielfalt e.V. laden wir am 26.02.2020 im SO36 zu einem unvergesslichen Soli-Live-Abend ein. Neben großartigen Musiker_innen wie Maviş Güneşer & Guests, Compania Bataclan Hakan Vreskala werden viele einzelne Politiker_innen und Menschenrechtsorganisationen anwesend sein.

VVK zzgl. Gebühr: -
AK: -
DJ: -
Style: -
Copyright: -